Ana Sayfa Biz Kimiz ? Forum Dokümanlar Etkinlikler İletişim

BİZ KİMİZ ?

Defcon; 1993' te Dark Tangent tarafından kurulan dünyanın en eski ve en geniş hacker birliğidir. Askeri bir terim olan Defense Condition, savunma durumu kelimesinden gelmekte birlikte, bilişim güvenliği ile ilgili olan herkesin bildiği, 1983 yapımı War Games Savaş Oyunları filminin baş karakteri David Lightman' dan esinlenerek ortaya atılmıştır.

Her yıl, Temmuz ayının son hafta ile Ağustos ayının ilk haftasında Las Vegas' ta DEFCON toplantıları yapılmaktadır. Bu toplantılar herkese açıktır; ille de hacker olmak gerekmiyor. Hacker kavramının burada iyi anlaşılıp yorumlanması gerekir. Bunun içinde geçtiğimiz yıllarda DEFCON' da yapılan konuşmalara, makalelere bakmanız da fayda vardır. Amaç güvenliktir. Bunu da gerçekleştirirken saldıran ve savunan taraf her zaman olacaktır. Ancak ortaya çıkarılacak güvenlik bilgisi bu alandaki herkesin ihtiyaç duyduğu bilgidir özellikle de önlemleri alma noktasında.

DEFCON, katılımcı yapısıyla bu konudaki dünyadaki en büyük organizasyondur. Toplantılarında, bilimsel yayınlar ve sunumlar yapılmakta, hacker yarışmaları düzenlenmektedir. DEFCON' a gerek hacker denilen gizemli kişilerin yanında, Microsoft, Symantec, Norton, McAfee gibi büyük firmaların bilişim güvenliğinden sorumlu uzmanlar, ayrıca Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'ndan uzmanlar ve hatta ordudan (Amerikan Ordusu) katılımcılarda olmuştur.

Biz de bu organizasyonun Türkiye ayağı olarak projelerimizle DEFCONTÜRK' ü hayata geçirdik. Amacımız DEFCONTÜRK olarak merkez ile işbirliği içinde, ülkemizdeki uzmanlarımızında katkılarıyla güvenlik kavramının herkesçe kavranması ve güvenlik kavramının bir bilim olduğunu göstermektir.

 

DEFCONTÜRK YÖNETİMİ